Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do roweru?

Kompletując wyposażenie roweru należy pamiętać o komforcie jazdy i swoim bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych elementów jest tutaj oświetlenie. Lampki należy dostosować do warunków i sposobu jazdy. Powinno się zwrócić też uwagę na ich dodatkowe funkcje. Jak wybrać oświetlenie rowerowe, które sprawdzi się w danej sytuacji?

Dobre oświetlenie do jazdy po mieście

Rowery to coraz chętniej wybierany środek poruszania się po miastach. Pomagają ominąć korki i zadbać o swoją kondycję fizyczną. W terenie zabudowanym panują jednak specyficzne warunki, do których należy dopasować odpowiednie lampki. Przede wszystkim, ulice i ścieżki rowerowe są zwykle bardzo dobrze oświetlone. W miastach dzieli się też drogę z wieloma innymi uczestnikami ruchu. Jednym z najważniejszych aspektów jest tu więc bycie dobrze widocznym. Ze względu na to, warto stawiać na wysokiej jakości światła ostrzegawcze umieszczone z przodu i z tyłu. Te ostatnie muszą mieć kolor czerwony. Lampki przednie mogą być za to białe lub żółte.

Oprócz światełek ostrzegawczych duże znaczenie mają przednie lampy oświetlające. Te wykorzystywane w miastach nie powinny mieć jednak zbyt dużej mocy, aby nie oślepiały innych. Wystarczą tu modele o takich wartościach jak 200-300 lumenów.

Jakie lampy rowerowe do jazdy w terenie?

Zupełnie inne warunki panują w lasach, na szosach i na bezdrożach. Osoby udające się na długie wyprawy i lubiące spędzać czas na łonie natury powinny dostosować oświetlenie do indywidualnego zapotrzebowania. Przed świtem i po zmroku jest tu zwykle wyjątkowo ciemno. Ze względu na to należy zadbać o to, aby lampa oświetlająca miała moc min. 600-800 lumenów. Tylne światło ma tylko zapewniać widzialność, dlatego nie powinno świecić zbyt mocno. W takich sytuacjach korzystnym wyborem są też modele z trybem migającym. Przyciągają uwagę kierowców i ekonomicznie wykorzystują energię. Ze względu na mniejsze ryzyko grup rowerzystów jadących jeden z drugim, nie trzeba obawiać się tego, że miganie będzie kogoś denerwowało.

Oświetlenie rowerowe a rodzaj zasilania

Wśród dostępnych systemów zasilania lampek można odnaleźć światła podłączone do dynamo lub prądnicy w przedniej piaście oraz modele na baterie i akumulatory. Wiele osób decyduje się na jedne z pierwszych wymienionych rozwiązań. Mają one wiele zalet. Rowerzysta nie jest uzależniony od żadnego zewnętrznego źródła energii. Nie musi też obawiać się tego, że zabraknie mu prądu. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w pojazdach miejskich, trekkingowych i na długich wycieczkach. Kiedy jednak nie będzie najlepszą opcją?

Osoby jeżdżące rowerami szosowymi i MTB największą wagę przywiązują zwykle do lekkości. W tych dyscyplinach ma ona bowiem wyjątkowe znaczenie. Ponieważ systemy z prądnicami są stosunkowo ciężkie, w takich sytuacjach warto postawić na dobre lampki z akumulatorami. Niektóre z nich można ładować za pomocą powerbanków. Oświetlenie dobrane w przemyślany sposób sprawdzi się w każdych warunkach. Umożliwi też pozostanie bezpiecznym na drodze.