Kiedy na zewnątrz zaczyna się ściemniać, rowerzyści mają obowiązek włączenia świateł. Warto o tym pamiętać nie tylko z obawy przed otrzymaniem wysokiego mandatu, ale przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Jakie są przepisy regulujące kwestię oświetlenia roweru?
Odpowiednie światła
Każdy jednoślad musi być wyposażony w światła w przedniej oraz tylnej części. Przednia lamka musi mieć biały lub żółty odcień, ta znajdująca się z tyłu powinna natomiast być czerwona. Obydwa światła mogą być zarówno ciągłe, jak również błyskowe. Wybierając oświetlenie rowerowe warto zwrócić uwagę na jego intensywność, światła nie mogą być zbyt słabe, ponieważ nie będą dobrze widoczne podczas jazdy, nie powinny być również bardzo intensywne, ponieważ mogą oślepiać kierowców lub innych rowerzystów. Istotna jest też kwestia czerwonego odblaskowego światła, musi być umieszczone z tyłu jednośladu i nie może mieć kształtu trójkąta. Tutaj można dowiedzieć się więcej na ten temat.
Co jeszcze trzeba wiedzieć?
Przepisy mówią o obowiązku włączania oświetlenia rowerowego wieczorem oraz w nocy, a także w tunelach czy w warunkach kiedy widoczność jest ograniczona (np. podczas opadów śniegu). Teoretycznie nie ma konieczności włączania świateł w ciągu dnia. Mimo takich przepisów warto rozważyć jazdę na rowerze z odpalonym oświetleniem, może ono bowiem okazać się przydatne na przykład podczas jazdy przez las czy w cieniu.