Anatomia a siodełko rowerowe

Newralgicznym elementem każdego roweru jest siodełko rowerowe. Od jego kształtu, miękkości, zdolności do odkształcania się i ustawienia, w znacznym stopniu zależy komfort użytkowana, ale i zdrowie rowerzysty.

Kształt większości siodełek rowerowych jest zbliżony i przypomina spłaszczoną, przedzieloną wzdłużnie gruszkę. W tylnej części siodełka są rozszerzone, a przód jest dość wąski i długi. Taki kształt siodełka jest podyktowany budową anatomiczną ciała człowieka. Na tylnej, szerszej części opierają się tzw. guzy kulszowe, środkowa i przednia część (nos) siodełka odpowiedzialna jest za podparcie krocza i okolic prostaty (u mężczyzn). Nos siodełka ponadto ułatwia stabilizację poprzeczną roweru, poprzez boczny nacisk wewnętrznych powierzchni ud.

Niestety nie istnieje idealna recepta na dobór siodełka, ponieważ każdy człowiek, mimo iż anatomicznie podobny, to jednak kluczowe elementy miednicy oraz upodobania ma znacząco inne. Punktem startowym w doborze siodełka jest pomiar rozstawu kości kulszowych, co umożliwia odrzucenie siodełek zbyt wąskich. W przypadku mężczyzn dość dobrym wariantem są wycięcia i otwory w centralnej części siodełka, odciążające wrażliwą prostatę. Mając te rzeczy na uwadze doboru idealnego siodełka rowerowego i tak dokonuje się metodą prób i błędów, niekiedy latami.