Wady i zalety korb rowerowych

Korba rowerowa stanowi niezbędny element układu napędowego roweru. Warto więc odpowiednio ją dobrać pod konkretny model roweru rozważając jej wady i zalety.

Zalety i wady korb rowerowych

Rozważając zalety i wady korb rowerowych należy wziąć przede wszystkim pod uwagę sposób ich mocowania i przeznaczenie roweru, do którego mają być użyte. Do tańszych modeli rowerów nadają się przede wszystkim korby z połączeniem klinowym. Zaletą tego rodzaju połączenia jest jego prostota i niezawodność, do wad zaliczyć można jednak nieustanne zużywanie się klina, a co za tym idzie konieczność jego wymiany. Dużo wyższą wytrzymałością cieszą się połączenia na kwadrat. Tutaj z kolei do wad zaliczyć można tendencję krawędzi kwadratu do ścierania się. Z czasem może to powodować powstanie luzów, które należy usunąć. Wiele zalet można znaleźć natomiast wykorzystując połączenia na wielowypust. Ten podobnie skonstruowany system do połączenia na kwadrat jest niezwykle wytrzymały i zdolny do przenoszenia znacznie większych obciążeń. Zastosowanie tego typu rozwiązania powoduje niezwykłą trwałość połączenia, dlatego wykorzystywane jest ono przede wszystkim w droższych modelach rowerów. Do wad można jednak zaliczyć bardzo dużą precyzję wykonania.

Jak widać korby rowerowe posiadają wiele zalet, jak i wad, które zależą w głównej mierze od rodzaju mocowania, jaki został w nich zastosowany. Przed zakupem korby warto zwrócić na nie wszystkie uwagę. Warto również określić jaki typ roweru chce się zakupić. Rowery przeznaczone tylko i wyłącznie do jazdy w najbliższym otoczeniu mogą mieć bowiem dużo tańsze i gorsze jakościowo korby w porównaniu przykładowo ze specjalistycznymi, górskimi rowerami.