Rodzaje siodełek rowerowych

Nie kierownica, nie pedały, a siodełka rowerowe pełnią najważniejszą rolę w trakcie jazdy. To na nim bowiem siedzimy i to od niego zależy, czy przejażdżka będzie trwała bez końca, czy też skończy się po kilku kilometrach. Dolne partie kręgosłupa bowiem są narażone na liczne wyboje i nierówności, co wpływa na komfort jazdy. Warto więc wybrać odpowiednie dla swojego roweru siodełko.

Rodzaje siodełek rowerowych

Siodełka rowerowe można wybrać pod względem tego, w jakim rowerze zostaną zamontowane. Wśród nich wymienia się między innymi siodełka do roweru miejskiego, górskiego oraz szosowego.

Siodełka do roweru miejskiego

Siodełka do roweru miejskiego są szerokie, grubo wyściełane i często wyposażone w żelowe wkładki, bądź sprężyny. Jeździ się na nich w pozycji wyprostowanej, a także przejeżdża nie więcej, niż kilkanaście kilometrów dziennie, dlatego też są idealnie dla tego typu sprzętu. Na dłuższe jednak trasy z całą pewnością się nie sprawdzą.

Siodełka do roweru górskiego

Do roweru górskiego idealnie nadają się siodełka twarde, które pozwalają uniknąć odparzeń i zapewniają komfort na dłuższych trasach. Często mają one też dziurę w środku, która odciąża wrażliwe części ciała. 

Siodełka do roweru szosowego

Siodełka do roweru szosowego (https://www.dobrerowery.pl/siodla) są najbardziej komfortowe. Twarda, le i cienka wyściółka minimalizuje styl ciała z siodełkiem, a także niweluje ryzyko odparzeń. Droższe siodełka mają tytanowe pręty i stelaż z włókna węglowego.