Kiedy trzeba wymienić łańcuch w rowerze?

nowy łańcuch do miejskiego roweru
Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach doskonale wiedzą o tym, jak ważną sprawą jest regularna konserwacja wszystkich elementów w rowerze. Im lepiej dba się o sprzęt, tym dłuższą żywotnością się on w zamian odwdzięczy. Jednak są takie elementy w rowerze, które pomimo stałej troski o ich dobry stan ulegają zużyciu z biegiem czasu. Do jednych z nich z pewnością zalicza się łańcuch rowerowydowiesz się więcej. Kiedy warto pomyśleć o jego wymianie i czy zawsze trzeba czekać do awarii?

Łańcuchy rowerowe – kiedy warto zastanowić się nad ich wymianą?

Kwestia wymiany łańcucha rowerowego to bardzo indywidualna sprawa. Wszystko uzależnione jest chociażby od tego ile się na rowerze jeździ oraz od tego w jakich warunkach. Oczywiste wydaje się, że osoby, które sporadycznie jeżdżą na rowerze po mieście będą rzadziej wymieniały łańcuch w rowerze niż zawodnicy uczestniczący w zawodach kolarstwa górskiego. Im bardziej wyczynowa jazda i im trudniejsze warunki, tym częściej trzeba myśleć o wymianie łańcucha w rowerze. W każdym przypadku obowiązuje jednak jedna i ta sama zasada – gdy łańcuch zaczyna niedomagać, to czym prędzej trzeba go wymienić, w przeciwnym razie może zerwać się w najmniej odpowiednim momencie. Przynajmniej raz na kilka miesięcy rower powinien przejść gruntowną kontrolę w serwisie – wówczas można ocenić stan zużycia łańcucha.

Awaria łańcucha – co wtedy?

Czasem jednak awaria łańcucha może przydarzyć się nawet w sytuacji, gdy się o sprzęt rowerowy troszczy i regularnie konserwuje. Zapaleńcy rowerowi nie będą mieli najmniejszego problemu z naprawą łańcucha na trasie wycieczki rowerowej, jednak dla osoby, która nigdy wcześniej w życiu tego nie robiła, może to być niemałe wyzwania. Zawsze warto mieć przy sobie skuwacz do łańcucha albo chociaż specjalną spinkę i telefon z dostępem do Internetu, żeby w razie potrzeby skorzystać z porad dotyczących wymiany łańcuchów rowerowych.