Kiedy trzeba wymienić łańcuch w rowerze?

nowy łańcuch do miejskiego roweru
Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach doskonale wiedzą o tym, jak ważną sprawą jest regularna konserwacja wszystkich elementów w rowerze. Im lepiej dba się o sprzęt, tym dłuższą żywotnością się on w zamian odwdzięczy. Jednak są takie elementy w rowerze, które pomimo stałej troski o ich dobry stan ulegają zużyciu z biegiem czasu. Do jednych z nich z pewnością zalicza się łańcuch rowerowydowiesz się więcej. Kiedy warto pomyśleć o jego wymianie i czy zawsze trzeba czekać do awarii?

Łańcuchy rowerowe – kiedy warto zastanowić się nad ich wymianą?

Kwestia wymiany łańcucha rowerowego to bardzo indywidualna sprawa. Wszystko uzależnione jest chociażby od tego ile się na rowerze jeździ oraz od tego w jakich warunkach. Oczywiste wydaje się, że osoby, które sporadycznie jeżdżą na rowerze po mieście będą rzadziej wymieniały łańcuch w rowerze niż zawodnicy uczestniczący w zawodach kolarstwa górskiego. Im bardziej wyczynowa jazda i im trudniejsze warunki, tym częściej trzeba myśleć o wymianie łańcucha w rowerze. W każdym przypadku obowiązuje jednak jedna i ta sama zasada – gdy łańcuch zaczyna niedomagać, to czym prędzej trzeba go wymienić, w przeciwnym razie może zerwać się w najmniej odpowiednim momencie. Przynajmniej raz na kilka miesięcy rower powinien przejść gruntowną kontrolę w serwisie – wówczas można ocenić stan zużycia łańcucha.

Awaria łańcucha – co wtedy?

Czasem jednak awaria łańcucha może przydarzyć się nawet w sytuacji, gdy się o sprzęt rowerowy troszczy i regularnie konserwuje. Zapaleńcy rowerowi nie będą mieli najmniejszego problemu z naprawą łańcucha na trasie wycieczki rowerowej, jednak dla osoby, która nigdy wcześniej w życiu tego nie robiła, może to być niemałe wyzwania. Zawsze warto mieć przy sobie skuwacz do łańcucha albo chociaż specjalną spinkę i telefon z dostępem do Internetu, żeby w razie potrzeby skorzystać z porad dotyczących wymiany łańcuchów rowerowych.

Kurtka na rower – jaki model wybrać?

Zwykła, codzienna kurtka nie do końca sprawdzi się podczas rowerowej przejażdżki. Często nie odprowadza potu, a przy tym krępuje ruchy w czasie jazdy. Jak zatem wybrać odpowiednią kurtkę na rower?
Dobrej jakości kurtka na rower jest oddychająca i wodoodporna. W czasie jazdy nietrudno się spocić. Jeśli pot nie zostanie odprowadzony na zewnątrz, dochodzi do wychłodzenia się organizmu. Poza tym jesienią często pada, dlatego warto, aby kurtka nie przepuszczała deszczu do środka. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem są modele z membraną, która nie przepuszcza wody, a przy tym skutecznie odprowadza pot.
rower gorski
Kurtka rowerowa nie może krępować ruchów podczas jazdy. Z tyłu powinna być nieco dłuższa, aby zasłaniać w czasie jazdy dolny odcinek pleców. Niezwykle ważne są też i ściągacze. To dzięki nim do środka nie dostaje się wiatr, który utrudnia samą jazdę. Warto też zadbać o elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność rowerzysty na dworze. Jesienią dni są coraz krótsze, a o wypadek nietrudno. Na pewno dobrej jakości kurtki rowerowej nie kupi się w supermarkecie. Zdecydowanie lepszym pomysłem są zakupy w specjalistycznym sklepie z odzieżą sportową. Poza tym w takim miejscu można też liczyć na fachową pomoc ze strony sprzedawcy. Można też pokusić się o zakupy w internecie. W ten sposób można naprawdę sporo zaoszczędzić. Trzeba jednak wybierać sklepy godne zaufania, gdzie nie ma problemów z ewentualnym zwrotem.

Marka dla miłośników rowerów 4F

Rowery 4FOTCF to spółka z siedzibą w Wieliczce, specjalizująca się w produkcji oraz dystrybucji odzieży sportowej i akcesoriów. W ciągu ostatnich 20 lat zdołała zbudować silną pozycję na krajowym rynku, systematycznie wchodzi także na rynki zagraniczne. Jej sukces – jak podkreślają pracownicy firmy – bierze się przede wszystkim z autentycznego zaangażowania w sport, traktowania go przede wszystkim w kategoriach pasji, a nie tylko środka do zarabiania pieniędzy.

Najpopularniejszą marką OTCF pozostaje od lat 4F. Pod nazwą tą ukrywa się kolekcja odzieży i akcesoriów, przeznaczona dla miłośników rozmaitych dyscyplin sportowych: biegania, trekkingu, sportów wodnych czy zimowych. O klasie 4F świadczy fakt, że to właśnie ta marka ubierała w ostatnich latach polskich reprezentantów letnich i zimowych igrzysk olimpijskich czy paraolimpijskich.

Dla osób aktywnych, kochających rowery firmy 4F przygotowuje w każdym sezonie nowe zestawy ekwipunku, dostosowane do płci, wieku, upodobań kolorystycznych oraz potrzeb klientów. W profesjonalnie zaopatrzonych sklepach 4Faces można zatem znaleźć – w zależności od pory roku – różne rodzaje koszulek, spodenek, kurtek czy obuwia. Warto także zadać sobie pytanie, czy nie przydałyby się na trasie dodatkowe akcesoria, jak wykonane specjalnie z myślą o rowerzystach plecaki czy rękawiczki.

Dla miłośników rowerów 4F okaże się zapewne marką solidną, a przy tym proponującą rozsądne warunki cenowe.