Czy warto kupić rower szosowy?

Rower jest niezwykle bezpiecznym, tanim, a przy tym efektywnym środkiem codziennego transportu. Problem jednak z rowerem jest taki, że dosyć ciężko jest amatorowi wybrać odpowiedni jego rodzaj dla siebie. Bardzo często polecane są rowery szosowe, które reklamowa są jako te najszybsze i najwygodniejsze. Czy faktycznie warto kupić taki rower?

Czym jest rower szosowy?

Rower szosowy z pewnością każdy w swoim życiu widział przynajmniej raz. Nie każdy jednak byłby w stanie taki rower dokładnie opisać, ponieważ choć jest on bardzo charakterystyczny, to jednak różnice pomiędzy innymi modelami są dosyć niewielkie.
Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest zupełnie inna pozycja rowerzysty. Rama jest w taki sposób ułożona, aby rowerzysta był nieco pochylony, co ma zapewnić mniejszy opór powietrza, a tym samym większą prędkość. W tym samym celu zresztą zastosowane są w takim rowerze bardzo cienkie koła, które jeszcze bardziej wpływają na uzyskiwaną maksymalną prędkość.

Czy warto go posiadać?

Powstaje jednak pytanie, czy warto taki rower sobie zakupić? Odpowiedź na to pytanie może wiele osób zaskoczyć, ponieważ wszystko zależy od tego, do jakiego celu będzie on wykorzystywany.
Do miasta, gdy tylko dojeżdżać się będzie nim do pracy, może to być zbyt poważna maszyna. Jeśli jednak będzie on służył do jazdy treningowej, daleko poza miastem na bardzo długich dystansach, taki rower będzie jedynym dobrym wyborem, ponieważ właśnie do taki zastosowań został on zaprojektowany i wymyślony.
Jak zatem widać, wybór takiego roweru to faktycznie nie jest łatwa sprawa.

Rower elektryczny w złych warunkach pogodowych

Wiele osób uważa, że roweru elektrycznego nie należy używać w trakcie opadów deszczu, czy w złych warunkach pogodowych, bowiem łatwo doprowadzić do jego awarii. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy rowerem elektrycznym można jeździć tylko w dobrej pogodzie? Jeśli rower elektryczny jest jednośladem dobrej jakości, użytkowanie go w złej pogodzie nie będzie problemem i na pewno nie doprowadzi do jego uszkodzenia.

Trzeba powiedzieć wprost, że tanie rowery elektryczne, użytkowane w trakcie opadów deszczu, mogą ulegać awariom. W instrukcji obsługi wielu z nich jest nawet sugestia, że nie należy używać ich w złych warunkach atmosferycznych, nie jeździć w trakcie opadów deszczu. Rowery lepsze – takie jak rowery elektryczne Haibike (zobacz) – można używać zawsze. W trakcie deszczu nie zamoknie w nich elektronika czy akumulatory, nic złego się z rowerem nie stanie. Rzecz jasna Haibike czy inne lepsze jakościowo rowery kosztują nieco więcej, jednak jest to wydatek, który warto ponieść, bowiem pieniądze wydaje się raz – później przez lata można cieszyć się możliwością swobodnej jazdy i zerowymi kosztami eksploatacji.

Warto stawiać na rowery elektryczne Haibike, nie zaś na kiepskie rowery mało znanych firm. Kupując dobry produkt można mieć pewność, że pieniądze zostały dobrze wydane, rower zaś na długo stanie się przydatnym jednośladem, pozwalającym na darmowe przemieszczanie się po okolicznych drogach.

Czym różnią się rowery damskie od męskich?

Wybieranie nowego roweru nie należy do najłatwiejszych zadań. Różnic pomiędzy poszczególnymi modelami jest tak wiele, że początkujący użytkownicy często mają ogromny problem nawet z podstawowymi aspektami wyboru roweru, jakim jest podział na wersję męskie i damskie. Czym zatem różnią się od siebie rowery damskie od męskich? Po czym poznać jedne i drugie, aby nie popełnić poważnego błędu?

Damski rower ma nieco większe siodełko i wyraźnie węższą kierownicę,

Podstawowe różnice

Tak naprawdę już na pierwszy rzut oka widać, że rower męski i damskie zasadniczo się od siebie różnią. Podstawową zmianą pomiędzy nimi jest rozmiar roweru i zastosowana rama. Wersja damska jest zdecydowanie mniejsza i posiada w zauważalny i bardzo charakterystyczny sposób ściętą górną belkę ramy. Ma to umożliwiać łatwiejsze wsiadanie np. w sukience.
Dodatkowo rower damski ma nieco większe siodełko i wyraźnie węższą kierownicę. Zmiany te są efektem lepszego dopasowania roweru do ciała kobiety, co wynika po prostu z różnic anatomicznych pomiędzy budową mężczyzny i kobiety.

Czym grozi błędny wybór?

Czym tak naprawdę grozi jednak wybranie złego modelu roweru? Czy kobieta będzie miała trudności podczas jazdy na wersji męskiej i na odwrót? Niestety zdecydowanie tak.
Po pierwsze źle dopasowany rower będzie znacząco utrudniał poruszanie się na nim, a po drugie z tego powodu będzie to miało bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podróżowania takim rowerem. Będzie on mniej stabilny i mniej podatny na kontrolowanie.

Bielizna termoaktywna – jak wybrać?

Bielizna termoaktywna jest to rodzaj odzieży, wykonany z tanin syntetycznych, które sprawnie odprowadza pot i wilgoć z ludzkiej skóry. pozostawiając ją suchą nawet przy dużym wysiłku fizycznym. Pozostaje ona sucha nawet przy dużym wysiłku fizycznym. Przez wilgoć tracimy ciepło z naszych ciał nawet 20 razy szybciej niż na „sucho”. Po to stworzono odzież termiczną, aby zapobiegać temu procesowi.
Bielizna termiczna jest elastyczna i dobrze przylega do ciała. Uszyta jest z nowoczesnych, miękkich i elastycznych mikrowłókien, zapewniających wysoki poziom przepuszczalności powietrza i pary wodnej. Tkaniny te odparowują wilgoć szybciej niż ją wchłaniają, dzięki czemu troszczą się o nasze poczucie komfortu termicznego.

Jak wybrać bieliznę termiczną idealną dla nas?

Z założenia odzież termiczna była zaprojektowana specjalnie osób uprawiających sport na powietrzu. Nadaje się one także do codziennego użytku. Dzielimy ją na trzy typy, czyli lekką, średnią i grubą. Lekka idealnie sprawdzi się podczas treningu na siłowni czy w trakcie biegania latem. Odzież termiczna średnia idealnie nadaje się do średnich i niskich temperatur. Gruba zaś jest rozwiązaniem typowo na zimę, jest niezbędna, gdy na przykład, wybieramy się na narty.

Czy odzież termiczna i kompresyjna oznacza to samo?

Zdecydowanie nie! Odzież kompresyjna to również rodzaj odzieży sportowej. Ma ona za zadanie uciskać mięśnie, powodując ich lepsze ukrwienie i dotlenienie. Stosowana jest coraz częściej przez osoby trenujące na przykład na siłowni.

Akcesoria rowerowe, moda czy bezpieczeństwo?

Czy warto jeździć w kasku i okularach?

Akcesoria rowerowe takie jak kaski rowerowe czy okulary rowerowe są obecnie szeroko spotykane wśród cyklistów amatorów. Opływowe kształty kasków szosowych i okularów rowerowych nie są już zarezerwowane jedynie dla profesjonalistów i zawodowych kolarzy.

Coraz częściej widujemy niedzielnych cyklistów odzianych w tego typu akcesoria. Czy jest to tylko podyktowane chęcią upodobnienia się do zawodowców? otóż nic bardziej mylnego! Tego typu akcesoria znacząco wpływają na komfort jazdy jak i na bezpieczeństwo. Szczególnie dobrej klasy kask rowerowy na którym w moim pojęciu nie wolno oszczędzać, jest czymś co po prostu może uratować nasze życie. Nawet w wypadku niegroźnie wyglądającej wywrotki na leśnym szlaku, możemy mieć po prostu pecha i trafić głową na korzeń czy kamień. Kask nas bez problemu uchroni przed tego typu wypadkami.

Tak samo dobre okulary to w moim pojęciu podstawa. Dzisiaj przeciętny kolarz amator bez problemu rozwija prędkości przekraczające 30 na godzinę na swoim rowerze. Przy tego typu prędkości nadlatująca na przykład pszczoła z naprzeciwka może trafiając w oko narządzić sporo szkód i przysporzyć wiele problemów zdrowotnych. Ochrona wzroku jaką gwarantują okulary trudno czymś innym zastąpić, dla tego uważam, że są one niezbędne podczas jazdy na rowerze.

Jest wiele akcesoriów rowerowych które mogą poprawić nasze bezpieczeństwo i pozwalają bez żadnych przeszkód cieszyć się z jazdy na rowerze. Najważniejsze jest by znaleźć odpowiednie akcesoria odpowiadające naszym potrzebą.

Sportowe prezenty dla maluchów – bmx

rowery bmx dla dzieci

Początek maja, to oznaka że jeszcze chwila i sezon komunijny ruszy pełną parą. W tym czasie wielu rodziców chrzestnych i innych najbliższych członków rodziny zastanawia się nad wyborem najlepszego prezentu z okazji pierwszej komunii. Producenci gadżetów prześcigają się w pomysłowości wymyślając coraz to nowe rozwiązania. Tymczasem, może warto przyjrzeć się dokładniej zainteresowaniom dziecka i rozwinąć jego pasje? Rower jako prezent komunijny to nie przeżytek – zwłaszcza BMX!

Rower do zadań specjalnych

rowery bmx dla dzieciDecydując się na zakup takiego sprzętu, warto zdawać sobie sprawę z tego, że rowery bmx dziecięce nie służą do typowej jazdy. Zostały one wyprodukowane z myślą o wykonywaniu przez ich użytkowników specjalnych tricków i sztuczek. Postronnemu obserwatorowi może się to wydawać dosyć niebezpieczną zabawą, jednak wprawny maluch bez trudu szybko opanuje niezbędne umiejętności i będzie bezpiecznie szalał zarówno na rampie jak i w przestrzeni miejskiej.

Dopasowanie roweru do wieku dziecka

Wybierając rower należy szczególną uwagę przyłożyć do tego, aby go odpowiednio dobrać do wzrostu dziecka. Istotną rolę w tym względzie odgrywa zarówno wielkość kół jak i rozmiar samej ramy. W razie problemów zawsze warto zapytać o poradę personel sklepu. Przedział cenowy rowerów tego typu jest dosyć zróżnicowany i zależy przede wszystkim od jakości zastosowanych przy produkcji komponentów. Jedno jest pewne – na jakości przez którą zwiększa się bezpieczeństwo dziecka nie ma co oszczędzać.