Jak dobrać parametry ramy rowerowej?

Rama rowerowa to w zasadzie strukturalnie najważniejsza część roweru. Dlatego też warto z uwagą wybierać rower, patrząc właśnie na jej parametry. Konkretnie liczyć się będą tutaj materiał, z jakiego wykonana jest rama rowerowa oraz jej rozmiar.

Standardowe materiały ram rowerowych

Raczej mało jest prawdopodobne, abyśmy kupowali ramy rowerowe z tytanu czy magnezu – to bowiem najdroższe i najlepsze rowery. Jest jednak możliwe, że zdecydujemy się na włókno węglowe. Jego zaletą jest na pewno niska waga i odporność na korozję, niemniej jednak w przypadku, jeśli coś się stanie z ramą rowerową, często idzie ona cała do wymiany.

Najpopularniejszym materiałem w zasadzie jest obecnie aluminium. Charakteryzuje się ono całkiem dobrą ceną, lecz także niestety większą podatnością na zmęczenie niż węgiel. Drugim materiałem stosowanym raczej w starszych rowerach jest stal. Jest to najcięższy materiał, jednak ma też dużą zaletę – jest tani i dobrze tłumi drgania.

Rozmiar ramy rowerowej

Następnie zawsze trzeba dobrze ocenić rozmiar ramy rowerowej. Jeśli bowiem wybierzemy rower za niski albo za wysoki to raz, że nie będziemy mieć absolutnie żadnej satysfakcji z jazdy, to jeszcze nie będzie to bezpieczne zarówno dla nas jako kierowców, jak i dla naszego zdrowia.

W jaki sposób dopasować rozmiar ramy rowerowej? Przede wszystkim trzeba wymierzyć odległość od stóp do krocza. Następnie mierzymy wynik przez współczynnik dla danego typu roweru. Dla MTB będzie to 0,57, trekkingu 0,63, ramy slopingowej w rowerze szosowym – 0,58 a dla ramy klasycznej w tymże – 0,67.