Akcesoria rowerowe, moda czy bezpieczeństwo?

Czy warto jeździć w kasku i okularach?

Akcesoria rowerowe takie jak kaski rowerowe czy okulary rowerowe są obecnie szeroko spotykane wśród cyklistów amatorów. Opływowe kształty kasków szosowych i okularów rowerowych nie są już zarezerwowane jedynie dla profesjonalistów i zawodowych kolarzy.

Coraz częściej widujemy niedzielnych cyklistów odzianych w tego typu akcesoria. Czy jest to tylko podyktowane chęcią upodobnienia się do zawodowców? otóż nic bardziej mylnego! Tego typu akcesoria znacząco wpływają na komfort jazdy jak i na bezpieczeństwo. Szczególnie dobrej klasy kask rowerowy na którym w moim pojęciu nie wolno oszczędzać, jest czymś co po prostu może uratować nasze życie. Nawet w wypadku niegroźnie wyglądającej wywrotki na leśnym szlaku, możemy mieć po prostu pecha i trafić głową na korzeń czy kamień. Kask nas bez problemu uchroni przed tego typu wypadkami.

Tak samo dobre okulary to w moim pojęciu podstawa. Dzisiaj przeciętny kolarz amator bez problemu rozwija prędkości przekraczające 30 na godzinę na swoim rowerze. Przy tego typu prędkości nadlatująca na przykład pszczoła z naprzeciwka może trafiając w oko narządzić sporo szkód i przysporzyć wiele problemów zdrowotnych. Ochrona wzroku jaką gwarantują okulary trudno czymś innym zastąpić, dla tego uważam, że są one niezbędne podczas jazdy na rowerze.

Jest wiele akcesoriów rowerowych które mogą poprawić nasze bezpieczeństwo i pozwalają bez żadnych przeszkód cieszyć się z jazdy na rowerze. Najważniejsze jest by znaleźć odpowiednie akcesoria odpowiadające naszym potrzebą.